W 2020 r. wszyscy świętujemy wyjątkową rocznicę – dokładnie trzy dekady temu w naszym kraju odrodził się samorząd terytorialny. Z tej okazji Dąbrowa Górnicza przygotowała dla mieszkańców wiele wartościowych inicjatyw. Cieszymy się, że wraz z miastem możemy je organizować i koordynować, tworząc jednocześnie autorską identyfikację wizualną pod wspólnym hasłem „Samorząd to ja!”.

Czas wiosennego ogólnopolskiego lockdownu uniemożliwił przeprowadzenie wydarzeń zaplanowanych na maj – miesiąc, w którym dokładnie 30 lat temu odbyły się w Polsce pierwsze w pełni wolne wybory samorządowe. Nie ostudziło to jednak dzielonego przez nas z Dąbrową Górniczą entuzjazmu. Inaugurację oficjalnych obchodów miasto przełożyło na 19 września, łącząc ją z najnowszą edycją Festiwalu Ludzi Aktywnych.

W ramach tego wydarzenia zorganizowana została m.in. kawiarenka obywatelska w Warsztacie Fabryki Pełnej Życia z udziałem gościa specjalnego Jerzego Stępnia, jednego z architektów polskich samorządów. W tym samym dniu w przestrzeni miejskiej pojawiła się opracowana przez nas redakcyjnie i wizualnie wystawa plenerowa, a na stronie www.samorzadtoja.dg.pl jej interaktywna, poszerzona wersja. To solidna baza wiedzy na temat samorządu terytorialnego – zarówno ogólnopolskiego, jak i dąbrowskiego. Aby zachęcić mieszkańców do zapoznania się z tą publikacją, opracowaliśmy jedno z zadań gry terenowej prowadzonej w trakcie Festiwalu Ludzi Aktywnych. Była to łamigłówka, którą uczestnik zabawy mógł rozwiązać tylko po przeczytaniu plansz wystawowych. Na zwycięzców rywalizacji czekały gadżety z szatą graficzną nawiązującą do obchodów 30-lecia samorządu.

W październiku odbyły się trzy kolejne kawiarenki obywatelskie – z Edwinem Bendykiem, Wojciechem Bonowiczem i Janem Jakubem Wygnańskim – jednak w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju tym razem wyłącznie online, w formie relacji live na facebookowym profilu miasta. Zarówno kawiarenki obywatelskie, jak i inne wydarzenia związane z obchodami 30-lecia samorządu były szeroko promowane za pomocą przygotowanych przez nas materiałów wizualnych publikowanych w przestrzeni miejskiej i w sieci. Pokłosiem tych wszystkich działań będzie krótki film, ale o tym dowiecie się wkrótce…

Zainteresowany współpracą? Porozmawiajmy o projekcie.