Z ciekawości
Można podróżować na odległe kontynenty, ale można też po prostu pojechać na drugi koniec Polski. Żadna z tych podróży nie odbyłaby się jednak bez tego, co najważniejsze – ciekawości świata. I spokojnie, nie musi być wrodzona, można ją sobie zaszczepić. Jak to zrobić? Nam się udało przy okazji wydawania magazynu pokładowego „W Podróż” dla PKP Intercity.
Krok 1. – W taką podróż chcę wyruszyć
Najpierw należy wybrać cel. I wcale nie musi to być duże miasto, choć to zawsze dobra baza wypadowa. Nasze ostatnie wyprawy z magazynem „W Podróż” wiodły zarówno utartymi, jaki i mniej znanymi ścieżkami Poznania i okolic.
Krok 2. – Jeszcze parę dni, za dni parę…
Czas się przygotować i zrobić plan. Kto szuka, ten znajdzie – ta zasada przyświeca nam przy planowaniu każdego kolejnego numeru „W podróż”. Zaglądamy nie tylko na pierwsze strony wyszukiwarek WWW, ale też pod adresy muzeów, domów kultury, szperamy w archiwach, starych czasopismach… Po podróży do Poznania przyszedł czas na nadmorskie opowieści. A że lubimy wędrować z przygotowanym wcześniej planem, Hel i okolice prześwietliliśmy na wylot.
Krok 3. – Ruszyć jeszcze za dnia, póki czas
A teraz w drogę! Może jednak na Mazury – tam zawędrowaliśmy w sierpniu, gdy tafla jezior staje się już nieco spokojniejsza, a Mikołajki odrobinę senne. Ale przecież Warmia i Mazury to dużo więcej niż popularne kurorty.
Krok 4. – Podróżować, podróżować jest bosko
Żadna podróż nie obejdzie się bez momentów odpoczynku i lokalnego jedzenia… Czy wiecie, że na Warmii odbywa się Najlepszy Festiwal Lokalnych Serów „Na serio”. Są też konkursy kulinarne Warming Apple Pie i Warming Pumpkin Fest. Do tego, że w Poznaniu trzeba spróbować rogala świętomarcińskiego, nikogo nie trzeba przekonywać, ale w okolicy można znaleźć jeszcze jeden tradycyjny przysmak – pączki lubuskie, nadziewane konfiturą ze śliwki, wiśni lub róży. Szukajcie w Lubiechni Wielkiej.
Krok 5. – Bądź gotowy dziś do drogi
Mówiąc krótko – zawsze jest dobry czas na kolejną przygodę. Zapisuj tropy, polecenia znajomych, ciekawe miejsca z Instagrama. W Google Maps oznaczaj pinezkami kolejne cele podróży. Naszym we wrześniu była Bydgoszcz, Toruń i okolice, a w październiku Kielce i Sandomierz. Listopad to czas wędrówek po Śląsku, a bazą wypadową był tym razem Rybnik.
Polska małomiasteczkowa
Warszawa, Gdańsk, Łódź, Poznań, Zakopane – tam często jest nam po drodze. Ale my postanowiliśmy dotrzeć do miejsc mniej znanych, oddalonych od dużych miast. Bo kto z was ze stolicy Tatr wyruszył np. do Dębna Podhalańskiego, by zobaczyć kościół św. Michała Archanioła z 1490 r. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO?
Wybierzcie się z nami „W podróż”!
- Na Podhale, by Zakopane odkryć na nowo, a później wybrać się dalej, do Bukowiny Tatrzańskiej, Chabówki czy Szaflar.
- Do Malborka, Gdańska, ale też Kątów Rybackich, Kadyn i Elbląga. Wsłuchajcie się w opowieść o Żuławach Wiślanych i starych wiatrakach.
- U stóp Karpat również jest wiele do zobaczenia. Pierwszy kierunek to Rzeszów, ale stąd już niedaleko do Krosna, Baranowa Sandomierskiego czy Bóbrki.
- A może do Łodzi? Ile historii do opowiedzenia ma to miasto! O fabrykantach, przemyśle włókienniczym i kobietach, które w często w nieludzkich warunkach pracowały przy maszynach tkackich. O zalewajce, bez której nie ma tutejszej kuchni. O kinematografii i animacjach dla dzieci.
- W to, że Wałbrzych jest jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce, może niełatwo uwierzyć, ale mamy na to dowody
Dokąd pojedziemy później? W kierunku wielkopolskiej krainy ponad 500 jezior, Poznania i Leszna, by pospacerować śladami króla Leszczyńskiego, zjeść rogala wypełnionego białym makiem i zajrzeć do najstarszej biblioteki publicznej w Polsce.
Wszystkie wydania magazynu znajduje się tutaj: https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/informacje/magazyn-w-podroz.html
Dziesięć na dziesięć
Zadzieranie nosa? Nic z tych rzeczy. Przede wszystkim duma. Takie poczucie towarzyszyło nam za każdym razem, gdy przekazywaliśmy PKP Intercity kolejny numer „W Podróż”. Wszystkie wydania dopracowaliśmy do ostatniej kropki, tak by czytelnicy mogli się zagłębić w lekturę nie tylko ciekawego, lecz także profesjonalnie opracowanego magazynu. Pisaliśmy m.in. o Pomorzu, Warmii i Mazurach czy Mazowszu. Zachęcaliśmy do zwiedzania Polski pieszo, na rowerze, kajakiem czy kolejkami wąskotorowymi. Odkrywaliśmy tajemnice poszczególnych regionów naszego kraju, rozmawialiśmy z ciekawymi ludźmi, poznawaliśmy lokalne smaki. Nie zapomnieliśmy też o najmłodszych, „W Podróż” to miesięcznik również dla nich. Rok 2023 był intensywny, ale wiemy, że było warto. I że tych dziesięć wydań to nie jest nasze ostatnie słowo.
„Puls Intercity” – odświeżenie layoutu
W 2023 r. magazyn dla pracowników PKP Intercity zyskał nowy layout, którego najbardziej charakterystycznym punktem jest pionowa winieta.
Grudniowe specjalne wydanie magazynu „W Podróż”
A w nim świąteczne ABC – adwent, bombki, choinka i opłatek, potrawy wigilijne i zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem. A wszystko opisane od podszewki – historia, tradycja oraz współczesne nawiązania i pomysły na to, jak przygotować się do świąt. Drukowane wydanie zostało uzupełnione kodami QR, dzięki którym czytelnik może sięgnąć po więcej informacji.
Magazyn można przeczytać na stronie: https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/informacje/magazyn-w-podroz.html
„W Podróż”
Magazyn pokładowy PKP Intercity to miesięcznik dla pasażerów, który można czytać w drodze, ale nie tylko! Każdy numer jest poświęcony innemu regionowi w Polsce, przez co czasopismo jest uporządkowane, wypełnione ciekawymi treściami i pięknymi zdjęciami. Można wykorzystać go jako przewodnik, ale też inspirację do kolejnych podróży. Każde wydanie to także wywiad z interesującym człowiekiem związanym z regionem, o którym piszemy, oraz infografiki, premiery i wydarzenia kulturalne, poruszające historie i odrobina rozrywki.
Magazyn jest publikowany na stronie: https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/informacje/magazyn-w-podroz.html
Październik – Stacja Górny Śląsk https://www.intercity.pl/pl/obrazy/wpodroz/flipbook/src/PKP_W_PODROZ_11_10_FINAL-compressed.pdf
Listopad – Dolny Śląsk Górą!
https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/informacje/magazyn-w-podroz.html
Puls Intercity
Tak wygląda podróż, którą co miesiąc odbywamy razem z pracownikami PKP Intercity:
Zaczynamy Ekspresem – czyli newsami dotyczącymi najważniejszych wydarzeń z ubiegłego miesiąca – krótko, treściwie, na temat.
Szybkim tempem dojeżdżamy do Stacji głównej – w której w przekrojowy i rzetelny sposób prezentujemy temat wydania.
Za Stacją Główną szybki Rzut okiem na tematy nieco lżejsze, ale nie mniej istotne.
Później obieramy Kierunek Intercity – i piszemy o sprawach związanych z funkcjonowaniem firmy – usprawnienia, innowacje, wyniki, osiągnięcia, plany…
Kolejnym przystankiem jest Nasza Załoga – rubryka poświęcona pracownikom: ich bezpieczeństwu w pracy, codziennym obowiązkom, ale też awansom czy świeżo upieczonym emerytom.
Chwilę oddechu można złapać W dworcowej poczekalni i przeczytać wywiad z ciekawym człowiekiem – oczywiście z koleją w tle.
Miłośnicy kolei muszę również koniecznie dotrzeć do rubryki Na szlaku historii, w której znajdą mnóstwo ciekawych, nietuzinkowych informacji o tym, jak z biegiem lat kolej się rozwijała – nie tylko w Polsce, ale też na świecie.
I na sam koniec ruszamy Gdzie tory poniosą – nawet w najodleglejsze zakątek ziemi – gdziekolwiek, byle pociągiem!
Ten miesięcznik jest wyjątkowy nie tylko ze względu na ciekawy i czytelny układ redakcyjny. W jego tworzenie zaangażowani są pracownicy, którzy z pasją piszą o bliskich im tematach, a my, ustalony przez nich rozkład jazdy, uzupełniamy o dodatkowe punkty na mapie – m.in. przeprowadziliśmy wywiad z kolekcjonerem biletów, w muzealnych źródłach szukaliśmy informacji na temat dawnego umundurowania kolejarzy, opracowaliśmy cykl artykułów o tym, jak efektywnie uczyć się języków obcych, a na świąteczne okazje przygotowaliśmy teksty o staropolskich tradycjach i regionalnych potrawach wigilijnych, a także o historii kartek bożonarodzeniowych. W pracy nad „Pulsem” dbamy jednak nie tylko o treść, lecz także o jego warstwę graficzną – by ta podróż z każdej strony miała świeżą, nowoczesną odsłonę.